Pokyny pro nošení respirátoru

Pomozte zpomalit šíření COVID-19

Co potřebujete vědět

  • Když nosíte respirátor, chráníte ostatní i sebe. Respirátory fungují nejlépe, když je nosí všichni.
  • Respirátor NENÍ náhradou za sociální distancování. 
  • Respirátory by měly zcela zakrývat nos a ústa a těsně přiléhat ke stranám obličeje bez mezer.
  • Respirátory by měly být nošeny vždy, když cestujete letadlem, autobusem, vlakem nebo jinou formou veřejné dopravy.
  • Lidé ve věku 2 let a starší by měli nosit respirátor ve veřejném prostředí a v okolí lidí, kteří nežijí ve své domácnosti.
  • Noste respirátor uvnitř vašeho domova, pokud je někdo, s kým žijete, nemocný s příznaky COVID-19 nebo byl pozitivně testován.
  • Respirátory nemusí být nutné, pokud jste venku sami od ostatních nebo s lidmi, kteří žijí ve vaší domácnosti. Některé oblasti však mohou mít na veřejnosti povinné nošení roušek, proto si prosím ověřte pravidla. 

Vaše maska pomáhá chránit lidi kolem vás

COVID-19 se šíří hlavně z člověka na člověka prostřednictvím respiračních kapiček. Respirační kapičky cestují do vzduchu, když kašlete, kýcháte, mluvíte, křičíte nebo zpíváte. Tyto kapičky pak mohou přistát v ústech nebo nosech lidí, kteří jsou blízko vás, nebo mohou tyto kapičky vdechnout.

Respirátory jsou jednoduchou bariérou, která pomáhá zabránit tomu, aby se vaše respirační kapičky dostaly k ostatním. Studie ukazují, že respirátory snižují rozstřikování kapiček, když se nosí přes nos a ústa.

Měli byste nosit respirátor, i když se necítíte špatně. Je to proto, že několik studií zjistilo, že lidé s COVID-19, u kterých se nikdy nevyvinou příznaky (asymptomatické) a ti, kteří dosud nevykazují příznaky (presymptomatické), mohou stále šířit virus na jiné lidi. Nošení respirátoru pomáhá chránit ty kolem vás, v případě, že jste infikováni, ale nevykazujete příznaky.

Je obzvláště důležité nosit respirátor, když jste uvnitř s lidmi, se kterými nežijete, a když nejste schopni zůstat alespoň 2 metry od sebe, protože COVID-19 se šíří hlavně mezi lidmi, kteří jsou v úzkém kontaktu.