Jsme o krok blíže k vakcíně pro děti?

Výsledky nedávného pokusu vypadají slibně pro děti ve věku 12 až 15 let

Když se vakcíny na COVID-19 začaly objevovat , možná jste se cítili velmi nadějně, protože konečně existoval způsob, jak se chránit před smrtícím virem. Nebo jste možná byli trochu skeptičtí, protože se zdálo, že se tyto vakcíny zhmotnily příliš rychle.

Ale jak se dávky přípravku Moderna, Pfizer a Johnson a Johnson dostaly k lidem po celé zemi a vy jste byli svědky očkování přátel, rodiny a sousedů, možná se vaše obavy trochu zmírnily. 

Bohužel děti nebyly zapojeny do původních klinických studií pro dospělé, protože závažné onemocnění z COVID-19 je častější u dospělých. A protože se imunitní systém dítěte hodně liší od dospělého, vakcíny mají tendenci vyžadovat různé úrovně dávkování nebo složení.

Další věc, kterou je třeba vzít v úvahu, je, že imunitní systém dětí se také může výrazně lišit v závislosti na tom, jak jsou staré. Dětské vakcíny proto nemohly být univerzální řešení. Lékařské studie které zahrnují děti procházejí přísnějšími protokoly než ty, které se účastní dospělý.

Jsme o krok blíž

31. března společnost Pfizer-BioNTech oznámila že u dospívajících ve věku od 12 do 15 let s nebo bez předchozích důkazů o infekcích , prokázala 100% účinnost a robustní protilátkové odpovědi. Tyto výsledky převyšovaly výsledky, které byly zaznamenány dříve  s očkovanými účastníky ve věku od 16 do 25 let. Tato studie zahrnovala 2260 dětí.

Z dosavadních zpráv vyplývá, že vakcína nejen vyvolává dobrou imunitní odpověď, ale je také velmi bezpečná pro děti a dospívající, kterým byla vakcína podána .

Co dalšího bylo objeveno během studie vakcíny Covid-19 pro děti od společnosti Pfizer-BioNTech?

Společnost uvedla, že u všech účastníků studie bude sledována dlouhodobá ochrana a bezpečnost po dobu dalších dvou let po podání druhé dávky. Doufají, že 12 až 15leté děti budou moci být očkovány před začátkem příštího školního roku. Společnost také oznámila, že zahájila globální studii hodnotící bezpečnost, snášenlivost a účinnost jejich vakcíny COVID-19 u dětí ve věku od 6 měsíců do 11 let.

Co to znamená pro celkové cíle očkování

Zatímco u dětí se obecně vyskytly mírnější problémy s COVID-19, většina dětí nemá výrazné příznaky.

„Máme spoustu bezpečných a účinných vakcín pro děti a velmi malé děti – věci jako vakcíny proti černému kašli, spalničkám a meningitidě, které už nějakou dobu existují a jsou extrémně bezpečné a účinné.“ Totéž se zdá být pravdou pro vakcínu proti koronavirům společnosti Pfizer a těšíme se, až ji budeme moci přidat na seznam vakcín, které chrání děti. “

Co to znamená pro školu a jiné aktivity?

„Za posledních několik měsíců jsme se dozvěděli, že děti mohou být ve školách , pokud budou přijata veškerá preventivní opatření, aby byly v bezpečí díky sociálnímu distancování, maskování a správné hygieně rukou.“  Očkování bude jen dalším krokem, který pomůže lidem, zejména rodičům, cítit se pohodlněji při posílání dětí zpět do školy. “.

„Pro děti je důležité dělat věci, které mají rádi.“ Je to dobré pro jejich fyzické a duševní zdraví. Stále však musíme přijmout všechna preventivní opatření, která jsou zavedena. Pokud jde o skupinové aktivity, musíme být chytří a mít na paměti, že sociální distancování, dobré mytí rukou a maskování jsou stále velmi nutné. Úspěšně jsme dostali děti zpět do školy, protože jsme udržovali pandemické bezpečnostní protokoly . Stejná opatření by se měla vztahovat také na mnoho venkovních a vnitřních sociálních a fyzických aktivit. “

Probíhají další zkoušky

Pokud jde o další dvě vakcíny, zahájila společnost Moderna před několika týdny studium s dětmi mladšími 12 let. Společnost očekává, že se do studie zapojí 6 750 zdravých dětí ve Spojených státech a Kanadě. Začátkem března společnost Johnson & Johnson uvedla, že do září pravděpodobně budou mít vakcínu COVID-19 pro děti do 18 let. Společnost také plánovala zahájit testování dospívajících ve věku od 12 do 17 let a poté až po kojence. Očekává se, že těhotné ženy ve druhém a třetím trimestru budou studovány od konce března do začátku dubna.