Chrání vás nošení brýlí před koronaviry?

Poté, co si vědci všimli méně krátkozrakých pacientů na nemocničním oddělení v Číně, spekulovali, že nošení brýlí může poskytnout určitou ochranu proti Covid-19.

Když čínští vědci analyzovali nemocniční data pacientů s Covid-19, všimli si zvláštního trendu: Velmi málo nemocných pacientů pravidelně nosilo brýle.

V jedné nemocnici v čínském Suizhou bylo během 47 dnů přijato 276 pacientů, ale pouze 16 pacientů – méně než 6 procent – mělo krátkozrakost nebo krátkozrakost, které vyžadovaly, aby nosili brýle déle než osm hodin denně. Pro srovnání, více než 30 procent podobně starých lidí v regionu potřebovalo brýle pro krátkozrakost, ukázal dřívější výzkum.

Vzhledem k tomu, že míra krátkozrakosti se zdála být mnohem vyšší v běžné populaci než na oddělení Covid, vědci si říkali: Mohlo by nosit brýle chránit člověka před infikováním koronavirem?

„Nosení brýlí je běžné u čínských jedinců všech věkových skupin,“ napsali autoři studie. „Od vypuknutí Covid-19 ve Wuhanu v prosinci 2019 jsme však zjistili, že na nemocniční oddělení bylo přijato jen málo pacientů s brýlemi.“

EUROPEMEDICAL