Je možné očkovat proti covid-19 během těhotenství ?

Nyní, když se vakcíny COVID-19 zavádějí, mají těhotné a kojící ženy mnoho otázek ohledně rizik a výhod.  Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se shodují, že nové vakcíny by měly být nabídnuty pro těhotné a kojící , které jsou způsobilé pro očkování.

Zde jsou odpovědi na některé základní otázky, které byste mohli mít ohledně získání vakcíny COVID-19, pokud jste těhotná nebo kojíte – nebo pokud uvažujete o těhotenství. Pamatujte, že informace se rychle vyvíjejí. Váš poradce nebo lékař vám může poskytnout více informací.

Co víme o tom, jak přípravek COVID-19 ovlivňuje těhotné osoby?

COVID-19 je potenciálně nebezpečný pro všechny lidi. Přestože je skutečné riziko těžkých onemocnění a úmrtí těhotných jedinců velmi nízké, ve srovnání s negravidními jedinci ze stejné věkové skupiny je vyšší. Těhotné ženy jsou vystaveny vyššímu riziku hospitalizace na jednotce intenzivní péče a vyžadují vysokou úroveň péče, včetně podpory dýchání na stroji, a jsou vystaveny vyššímu riziku úmrtí, pokud k tomu dojde.

Pokud jste těhotná, můžete také uvažovat o rizicích pro plod, pokud dostanete COVID-19. Výzkum naznačuje, že vakcína může zvýšit riziko předčasného porodu, zejména u pacientů s těžkým onemocněním. Studie dosud nezjistily žádné vrozené vady spojené s přípravkem proti COVID-19. Přenos viru z matky na dítě během těhotenství je možný, ale zdá se, že jde o vzácnou událost. 

Co víme o bezpečnosti nově dostupných vakcín COVID-19 u těhotných lidí?

Studie vakcín nezahrnovaly záměrně těhotné nebo kojící jedince, takže naše přímé znalosti jsou v současné době omezené. Některé účastnice však při pokusech  očkování nechtěně otěhotněly.

Když byly vakcíny  studovány během testů na zvířatech, neměly vliv na plodnost ani nezpůsobily žádné problémy s těhotenstvím. 

Je také důležité to vědět

  • Vakcíny  neobsahují žádné virové částice.
  • Během několika hodin nebo dnů naše těla eliminují částice  použité ve vakcíně, takže je nepravděpodobné, že by tyto částice dosáhly placenty nebo ji překročily.
  • Imunitu, kterou těhotná osoba vytváří očkováním, může procházet placentou a může pomoci udržet dítě v bezpečí po narození.

A co vedlejší účinky vakcíny? Jedním z možných krátkodobých vedlejších účinků  vakcín (vyskytujících se během jednoho až dvou dnů po očkování) je horečka. Asi 1% až 3% lidí zažilo horečku po první dávce vakcíny  a asi 15% až 17% po druhé dávce. Tyto horečky jsou obecně nízké, těhotným a kojícím ženám nemohou ublížit .

Sečteno a podtrženo

Vakcinace COVID-19 pro těhotné nebo kojící osoby má potenciální výhody a vyvolává některé dosud nezodpovězené otázky. Pomůže vám při rozhodování mít co nejvíce informací, ale uvědomte si, že i ty se mohou rychle měnit. Dozvíme se více o bezpečnosti vakcín během těhotenství a kojení ze studií na zvířatech, která právě probíhají, a ze studií na lidech, kteří se účastní testů.

EUROPEMEDICAL