Jaké jsou spouštěče vašich bolestí hlavy?

Všímejte si svých okolností, kdy vás začne bolet hlava. Veďte si deník, který sleduje den, čas, příznaky a okolnosti bolesti (co jste jedli? Kde se to stalo?). Mezi běžné příčiny bolestí hlavy patří následujících sedm spouštěčů. 

Stres. Stres může způsobit napjaté svaly na ramenou a krku. To často vede k tenzní bolesti hlavy, která začíná na krku a zádech a postupuje až k pocitu, že se kolem vaší hlavy cítí jako těsný pás. “Předpokládá se, že začíná ve svalech,” říká Dr. Sait Ashina, neurolog, který se specializuje na léčbu bolestí hlavy v Beth Israel Deaconess Medical Center přidruženém k Harvardu. “Když jsou časté bolesti hlavy s napětím, mozek pocítí bolest svalů ramen a krku jako bolest hlavy.” Stres je také běžným spouštěčem migrénových bolestí hlavy, které začínají na jedné straně hlavy, pulzují nebo buší, způsobují vaši citlivost na světlo a zvuk a mohou trvat hodiny nebo dny.

Strava. Jíst určité potraviny často vyvolává migrénovou bolest hlavy. Migrény mohou být zahájeny pouze jedním druhem jídla – jako jsou fazole nebo ořechy – nebo mnoha potravinami, jako jsou avokádo, banány, sýry, čokoláda, citrusy, sledě, mléčné výrobky a cibule. “Zpracované potraviny s dusitany, dusičnany, žlutými potravinářskými barvivy nebo glutamátem sodným mohou být obzvláště problematické,” poznamenává Dr. Ashina.


Příjem alkoholu. Alkohol je běžnou příčinou migrenózních bolestí hlavy nebo klastrových bolestí hlavy – bodavá bolest v oku, která může trvat hodiny, odejít a vrátit se několikrát denně. U některých lidí stačí k vyprovokování bolesti hlavy několik uncí červeného vína, ačkoli spouštěčem může být jakýkoli druh alkoholu. Není jasné, zda za to může samotný alkohol, nebo jestli problém způsobuje jiná složka nápoje.

Životní prostředí. “Zdá se, že klastrové bolesti hlavy jsou sezónní a často k nim dochází na jaře nebo na podzim,” říká doktorka Ashina. “Je to něco v prostředí, ale zatím nemůžeme přesně říci, co to je.” S migrénovými bolestmi hlavy jsou spojeny faktory prostředí, jako je jasné světlo, kouř, vlhkost, intenzivní vůně nebo chladné počasí.

Hormony. Změny hladin estrogenu jsou spojeny s migrénami u žen a ženy trpí migrénami častěji než muži. U mladších žen mohou být s migrénou spojeny menstruační cykly. Různé hladiny estrogenu během perimenopauzy mohou někdy zahájit migrénu u žen, které je nikdy předtím nezažily. Estrogenová terapie může být také spouštěčem migrény. Zdá se, že menopauza končí u většiny žen s migrénami.


Odběr kofeinu. Pokud obvykle konzumujete kofein v kávě nebo čaji, může náhlé zastavení příjmu vyvolat migrénu. Může to být proto, že kofein způsobuje zúžení krevních cév; bez kofeinu se krevní cévy s každým tlukotem srdce rozšiřují a vyboulejí – hlavní důvod bolestivé migrény.
Nedostatek spánku. Nedostatek spánku je spojen s migrénami a bolestmi hlavy s napětím. “Nevíme proč, ale víme, že existuje korelace a že spánek může vést k úlevě od bolesti.” Někdy se lidé po zdřímnutí cítí lépe, “říká doktorka Ashina.

 

EUROPEMEDIKAL