Téměř jedna třetina pacientů ve studii Covid-19 změnila duševní stav

Nový výzkum naznačuje, že hospitalizovaní pacienti vykazovali známky zhoršující se neurologické funkce, od zmatení až po nereagování podobnou komatu.

Téměř třetina hospitalizovaných pacientů s Covid-19 zaznamenala v dosud největší studii neurologických symptomů u pacientů s koronaviry v americkém nemocničním systému určitý typ změněných mentálních funkcí – od zmatení přes delirium až po nereagování.

A podle studie zveřejněné v pondělí v Annals of Clinical and Translational Neurology měli pacienti se změněnou mentální funkcí výrazně horší zdravotní výsledky . Studie zkoumala záznamy prvních 509 pacientů s koronavirem hospitalizovaných od 5. března do 6. dubna v 10 nemocnicích ve zdravotnickém systému Northwestern Medicine v oblasti Chicaga.

Tito pacienti zůstali v nemocnici třikrát déle než pacienti beze změny mentálních funkcí.

Poté, co byli propuštěni, pouze 32 procent pacientů se změněnou mentální funkcí dokázalo zvládnout běžné každodenní činnosti, jako je vaření a placení účtů, uvedl Dr. Igor Koralnik, hlavní autor studie a vedoucí neuroinfekčních onemocnění a globální neurologie ve společnosti Northwestern Medicine. Naproti tomu 89 procent pacientů bez změny mentální funkce dokázalo tyto činnosti zvládnout bez pomoci.

Pacienti se změněnými mentálními funkcemi – lékařský termín je encefalopatie – měli také téměř sedmkrát vyšší pravděpodobnost úmrtí než ti, kteří tento typ problému neměli.

“Encefalopatie je obecný pojem, který znamená, že s mozkem není něco v pořádku,” řekl Dr. Koralnik. Popis může zahrnovat problémy s pozorností a koncentrací, ztrátu krátkodobé paměti, dezorientaci, strnulost a “hlubokou nereagování” nebo úroveň vědomí v komatu.

EUROPEMEDICAL