Bude druhá vlna COVID-19?

Ve zkratce? Ano, určitě ano. Nebo, při pohledu na to z jiné perspektivy, možná nebude druhá vlna, protože první nekončí. V každém případě, který scénář je pravděpodobnější, záleží na vůdcovství a rozhodování vaší země a na tom, zda budou lidé dostatečně v souladu, aby mohli jít s omezeními. Protože jak se na to budou vlády připravovat v příštích několika týdnech, bude v boji proti pandemii zásadní.

Hledání vakcíny stále pokračuje a rozhodně to nebude připraveno, až odborníci řeknou, že druhá vlna dopadne na jeviště. Technicky řečeno, pokud chceme mluvit o druhé vlně, musí první vlna skončit. A abychom řekli, že jedna vlna skončila, virus by musel být pod kontrolou a případy musí podstatně poklesnout. V některých částech světa jsme to viděli, zatímco jinde vidíme rekordní počet nových infekcí – takže nemoc je opět v ohni.

Disciplína je klíčem ve druhé vlně

Vzhledem k novosti nemoci je příliš unáhlené závěry o možné druhé vlně. Ale dnes většina z nás nosí masky na veřejnosti, sociální distancování a mytí rukou, jako bychom měli vždy. V zemích, kde se jednotlivci zavazují k omezování a jsou si více vědomi procvičování správné hygieny, budou lidé obecně bezpečnější. Tam, kde většina lidí (nebo samotná vláda) nepřijala pouhou existenci viru, si pandemie vybrala svou daň. Doufejme, že podruhé v těchto zemích bude také lepší přístup a opatření.

Z tohoto důvodu bude druhá vlna COVID-19 s největší pravděpodobností relativně pomalejší a nemocnice budou lépe připraveny na řešení přílivu pacientů.
Ale bez disciplíny, kterou jsme ukázali na začátku první vlny, má také potenciál být větší.

EUROPEMEDICAL