Jak se chránit na cestách?

Zůstaňte v bezpečí, ať jste kdekoli !

Odložili jste letní dovolenou, ale už to nemůžete dál vydržet? Musíte někam vyrazit – kamkoli – i kdyby to bylo jen hodinu od domova? A i když zrovna teď nic neplánujete, víte, že časem vyrazíte?

Bez ohledu na to, zda vyrazíte dnes či za pár měsíců, jedna věc je jistá. Při přípravě Vaší dovolené či výletu budete muset zohlednit, jak by šíření viru COVID-19 mohlo ovlivnit vaše plány.

Cestování během pandemie vyžaduje více plánování a opatrnější přístup než dříve, abyste byly schopni minimalizovat rizika. Mluvili jsme s lékařem plicní a kritické péče o tom, jak právě teď přistupovat k cestování. Pokračujte ve čtení a podělíme se s Vámi o pár typů. Jak zůstat v bezpečí, ať už v autě, letadle či v hotelu.

 

Co je třeba vzít v úvahu při plánování cesty ?
  • Šíří se COVID-19 ve vaší cílové destinaci?
  • Šíří se COVID-19 ve vaší komunitě či městě?
  • Budete během cesty či po ní vy i všichni další cestující dodržovat bezpečnostní rozestupy?
  • Jsou lidé, kteří s Vámi cestují, vystaveni riziku přenosu COVID-19?
  • Žijete s někým, komu hrozí vysoké riziko nakažení COVID-19?
  • Bude stát nebo vláda, doma či v cílové destinaci, vyžadovat, abyste po cestování zůstali v karanténě?
  • Pokud onemocníte COVID-19 a budete v karanténě, jaké povinnosti zmeškáte?

Jak se chránit před COVID-19 v autě

Cestování autem je pro nás nejběžnější a nejpohodlnější. Nejčastěji podnikáme rodinné výlety právě tímto způsobem a jízda autem je a bude nejbezpečnější dopravou během pandemie.

Ale by jste se vyhnuli jízdě ve velkem stylu – s bakteriemi, musíte před cestou podniknout pár opatření:

Určete jednoho či dva zástupce, kteří nejsou vystaveni tak velkému riziku, kteří budou zajišťovat všechny potřeby během cestování (koupí občerstvení, zaplatí benzín,…). Ujidtěte se však, že si před opuštěním vozidla nasadí roušku či respirátor a než se vrátí do auta, důkladně si vydezinfikují ruce. Při tankování se vyhýbejte používání mobilního telefonu, abyste minimalizovali riziko kontaminace.

Během jízdy nechte, tedy pokud je to možné, okna otevřená a větrejte. Pokud se bez klimatizace neobejdete, využijte alespoň necirkulačního režimu.

Neberte na výlet příliš mnoho lidí

Pokud jde o cestující, doporučuje CDC pokud možno omezit počet osob ve vašem vozidle. A protože všichni nemůžete být šest stop/2 metry od sebe, neškodí nosit masky v autě, zvláště pokud cestujete s někým, komu hrozí vysoké riziko COVID-19. Dr. Khabbaza  také doporučuje nosit masku v autě, zvláště když cestujete s někým, kdo nepatří mezi Vaše nebližší.

Před zastavením na benzín nebo jídlo určete zástupce pro úkoly spojené s cestováním. Nechte jednoho nebo dva lidi, kteří nejsou vystaveni vysokému riziku, aby popadli občerstvení nebo koupili benzín, pokud nechcete platit u pumpy. Než se vrátíte do auta, ujistěte se, že se vaši zástupci maskují a důkladně si čistí ruce. A když tankujete, vyhýbejte se používání telefonu, abyste minimalizovali riziko jakékoli kontaminace.

Během jízdy nechte okna pokud možno otevřená, aby dovnitř vnikl čerstvý vzduch a podpořilo se větrání. Pokud míříte do teplejšího prostoru a klimatizace je nutností, nastavte ventilaci vzduchu nebo klimatizaci do nerecirkulačního režimu.

Jak zůstat v bezpečí ve vozidlech spolujízdy

Možnost spolujízdy Vám pomůže hodně ušetřit, ale měli byste promyslet, zda se Vám tato možnost vzhledem ke zvýšenému riziku nákazy opravdu vyplatí.

Služby spolujízdy nám usnadnily cestování, ať už ve městě či mimo něj. Než však do vozidla spolujízdy nasednete, ujistěte se, že u sebe máte dezinfekční prostředek na ruce, který použijete při příjezdu do cíle. Nedoporučujeme však užívat bezplatné nápoje, časopisy, cukrovinky nebo cokoli jiného, co se obvykle při takovém cestování nabízí. Pokud je to možné, jezděte na zadním sedadle, abyste udrželi alespoň malou vzdálenost mezi Vámi a řidičem.

Při nastupování do takového vozidla je také důležité, abyste vy i řidič měli respirátor nebo alespoň roušku, zejména proto, že jste po dlouhou dobu v malém prostoru s cizím člověkem. V takovém případě je nejlepší možností štít, abyste minimalizovali riziko infekce nebo přenosu. Někteří řidiči přidali do svých vozidel přepážku mezi zadní a přední část. Navrhujeme tedy provést předem malý průzkum spolujízdní společnosti.

Jak se chránit před COVID-19, když létáte

Lastminute jsou nyní zatracené lákavé. Pokud se však rozhodnete vstoupit na palubu, mějte na paměti, že zůstat v bezpečí v letadle vyžaduje mnohem víc než jen nosit masku. Než se vůbec dostanete do letadla, musíte se potýkat s odbavovacími terminály a bezpečnostními linkami. To znamená, že se dostanete do kontaktu s povrchy, kterých se dotýká spousta lidí, měli byste se tedy více zaměřit na ochranu před nástupem na palubu.

V letadle nemáte tušení, kdo bude sedět vedle Vás. Pokud však máte během letu respirátor, čisté ruce a nedotýkáte se obličeje, riziko je pro Vás nízké. Podle CDC se většina virů v letadlech špatně šíří, hlavně díky cirkulaci a filtraci. Mnoho leteckých společností přijala nezbytná preventivní opatření, aby zajistila větší bezpečí pro své cestující pomocí filtrů HEPA a elektrostatických dezinfekčních prostředků.

Chcete letět nyní? To záleží jen na Vás. Pokud jste však nemocní nebo máte vyšší riziko nákazy, bude pro Vás lepší zůstat nohama na zemi. Totéž platí i pro Vaši rodinu a přátele. Rozhodnutí závisí na Vaší úrovni tolerance rizika a podmínkách cílové destinace.

 

Jak se chránit před koronavirem při táboření

To, že jsme nemohli navštěvovat veřejná místa, na která jsme byli zvyklí před pandemií, způsobilo, že se mnozí z nás obrátili k místním parkům. To není špatná věc, protože pobyt v přírodě může pomoci snížit stres a umožnit nám znovu se připojit.

Pokud jste se rozhodli dopřát si nějakou lesní terapii, zde je několik tipů z CDC :

 • Navštivte parky, které jsou blízko vašeho domova
 • Seznamte se předem s parkem nebo rekreační oblastí, abyste se mohli bezpečně připravit, zjistit, zda je otevřeno sociální zařízení, a získat lepší představu o tom, jaké služby jsou k dispozici.
 • Držte se nejméně 2 metry od ostatních a přijměte nezbytná opatření, abyste COVID-19 zabránili.
 • Pečlivě zvažte použití dětských hřišť a pomozte dětem dodržovat pokyny.
 • Dbejte na bezpečnost v bazénech, vířivkách a vodních hřištích tak, že budete mít prostor mezi sebou a ostatními.
 • Nenavštěvujte parky, pokud jste nemocní, máte pozitivní test na COVID-19 nebo víte, že jste byli nedávno vystaveni COVID-19.
 • Nenavštěvujte přeplněné parky.

A samozřejmě dbejte na hygienu rukou, jako kdybyste byli doma.

Jak se chránit před COVID-19 v hotelu nebo pronajatém domě

Ať už zvolíte hotel, apartmán, chatu či chalupu, dodržujte bezpečnostní pokyny a odstupy.

Před rezervací nahlédněte do protokolu o čištění, mnoho míst zveřejňuje, jak postupují, aby své hosty ochránily. Například hotely více dezinfikují a nabízejí online odbavení a digitální klíče. Tyto prostory by měly být před pobytem důkladně vyčištěny, ale pro větší pohodlí si můžete vždy přinést čisticí prostředky pro sanitaci povrchů. Nakonec byste si tedy měli vystačit s nošením respirátoru či roušky na veřejných prostranstvích a pravidelným mytí rukou.

Pokud chcete nebo potřebujete cestovat, doporučujeme, abyste si předem zjistili potřebné informace a sestavili plán cesty tak, abyste udrželi sebe i své blízké v bezpečí. Přestože jsme stále uprostřed pandemie, stále můžeme většinu věcí provádět bezpečně. Stačí dodržovat odstup, udržovat čisté ruce a nosit roušku nebo repsirátor.